Annenin karnına bağlanan iki prob sayesinde hem bebeğin kalp atışlarını hem de rahim kasılmalarını takip ederek kaydeden 'kardiyotokografi' aleti ile yapılan bir testtir. Yaklaşık 20 dakika boyunca süren NST ile bebeğin kalp atışlarının seyrini, bebeğin hareketlerini ve varsa rahim kasılmalarını bir arada izleyerek bebeğin iyilik halini değerlendirmek mümkün olur.

 

 → NST hangi durumlarda uygulanır?

NST klinik uygulamalarda gebelik takibinde nispeten sık uygulanan bir testtir. Daha çok yüksek riskli gebeliklerde kullanılmakla beraber tümüyle normal seyreden ve hiçbir risk içermeyen bir gebelikte en sık anne adayının bebek hareketlerinin azaldığını belirtmesi durumunda veya anne adayında kasılmaların varlığından şüphelenildiği durumda (bu durumda doktorun yaptığı klinik değerlendirme daha önemlidir) kullanılır. 26. - 28. gebelik haftasından önce çok ender ve özel durumlarda kullanılır.

Bazı doktorlar ise 36. - 38. gebelik haftalarından itibaren doğuma kadar genellikle haftalık olarak rutin bir şekilde tüm anne adaylarına NST uygularlar. Bu uygulamanın gerekliliği tartışmalı olmakla beraber dikkatli bir değerlendirmede anne adayının lehinedir.