Kemik Yoğunluğu (Dansitometre)

Kemik Dansitometre Nedir?

Cihaz düşük dozda X ışını ve bilgisayar kullanarak kemik yoğunluğu ölçümü yapmaktadır. Merkezimizde bu konuda en gelişmiş teknolojiyle donatılmıştır. Başka bir deyişle kemiğin kırılganlık riskini belirleyen ölçüm yöntemidir. Osteoporoz saptanırsa kişinin aldığı ilaçtan faydalanma oranı için ilaç takibi de belirli aralıklarla bu cihaz ile yapılmaktadır. Ölçüm 1dakika içinde yapılır. Osteoporoz’da bir ağrı hissetmediklerinden verilen ilaçları almaktan vazgeçenlerin problemleri sessizce artmaktadır.! 20-45 yaş arası kadın ve erkekler mutlaka bir kere kontrol olmalıdır.

→ Osteoporoz nedir?

Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik dokusunun mikroskobik yapısında bozulma sonucunda kemikte kırılma riskinin artmasına yol açan bir iskelet hastalığıdır.Her kez de olan kalsiyum kaybı bu hastalığa neden olur .Kaybedilen kemik geri kazanılamaz. Ancak erken teşhis yapılırsa olduğu yerde durdurulabilir .Menopoz sebebi ile kadınlarda mutlaka olur ancak çeşitli sebeplerle gençlerde ve erkeklerde görülebilir .

→ Osteoporoz belirtileri nelerdir?

Genelde kırıklar oluşuncaya kadar herhangi bir belirti ve ağrı olmaz. Ancak bazı kişilerde ileri yaşlarda romatizma zannedilen kemik ağrılarına neden olabilmektedir. Vücudumuzun diğer dokuları gibi kemik de yasayan bir dokudur. Sert tabaka ve süngersi tabaka olmak üzere iki bölümden oluşur. Erken dönemlerde kemik kompakt (sert) tabakası incelir, süngersi tabaka içindeki boşluklar büyür. Daha sonra ileri yaşta zayıflayan kemiklerde kırıklar oluşur.

→ Osteoporoz sonuçları nelerdir?

Sırt kemikleri formunu kaybedince boy kısalığı ve kamburluk gelişir. Hafif bir travma ile kalça bilek omurga kırıkları meydana gelir.

→ Kimler osteoporoz açısından risk grubundadır?

• Günlük beslenmesinde yeterince kalsiyum ihtiva eden gıda maddeleri tüketmeyenler,

• Her yaş grubundan düzensiz beslenen kişiler,

• Şeker hastaları,

• Böbrek taşı düşürenler ve diğer böbrek hastaları,

• Uzun süreli kortizonlu ilaçlar, bazı anti asit mide ilaçları ve sakinleştirici ilaç kullananlar,

• Günlük hayatında aşır çay, kahve ve sigara tüketenler,

• Genetik yatkınlığı olanlar,

• İkiden fazla doğum yapmış kadınlar,

• Menopoz dönemindeki kadınlar,

• 50 yaşını gecen erkekler OSTEOPOROZ RİSKİ ALTINDADIR

→ Osteoporoz Teşhisi nasıl konur?

Günümüzde %1 gibi çok düşük oranlardaki kemik kayıpları bile KEMİK DANSİTOMETRE ölçümü ile teşhis edilmektedir.

Ölçüm Tipleri:

·      Ap-spine Ölçümü

·      Femur ve dual femur Ölçümü

·      Lateral spine Ölçümü

·      Ortapedik kalca ölçümü

Tüm Vücut ölçümü Pediatrik Ölçümü