Manyetik Rezonans (MR)

Günümüzün en sık kullanılan görüntüleme araçlarından biri olan Manyetik Rezonans Görüntüleme ülkemizde ilk kez 1989 yılında kullanıma girmiştir.

Tüm organ sistemlerinde tanısal etkinliği arttıran Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemi ülkemizde rutin kullanıma girmiştir. X ışınlarının kullanılmaması, yüksek rezolüsyona sahip olması, her planda kişisel anatomiyi yansıtabilmesi, noninvazif olarak vasküler görüntüleme sağlaması, yumuşak dokularda yüksek duyarlılık göstermesi nedeni ile tercih edilen bir yöntemdir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme yüksek manyetik alanda yer alan hastaya radyo dalgalarının gönderilmesi sonucu görüntü oluşturması temeline dayanan bir incelemedir. Bilgisayarlı Tomografiden farklı olarak X ışınları yerine vücutda dağılım gösteren protonların uyarılmasına bağlı görüntü oluşturur. Değişik organlarda proton dağılımı değiştiği için diğer incelemelere oranla yüksek duyarlılığa sahiptir. Böylelikle tanısal veriler sağlayabilmektedir. Radyo dalgalarının uygulama periyotlarına sinyallerin zamanlamalarına manyetik alanda oluşturulan ani değişikliklere göre görüntüler T1, T2 ve PD (proton dansite) ağırlıklı olarak elde edilir. Kullanılan bu görüntüleme teknikleri ile beyin, omurilik, iskelet sistemi, eklemler, kas ve yumuşak doku hastalıkları en iyi şekilde görüntüleme imkanına sahiptir.