Tiroid Biyopsisi

Tiroid bezi içerisinde yer alan tiroid nodülünden parça alınması işlemine tiroid biyopsisi denmektedir. Tiroid nodülleri rutin muayene sırasında veya ultrasonografi muayenesinde ortaya çıkarlar. 1 cm’nin altında boyutlu tiroid nodüllerinin muayene ile saptanması zordur ve dıştan çoğu zaman fark edilmezler.
Tiroid biyopsileri, nodüllerinin kanser olup olmadığını anlamak için yapılırlar. Biyopsi öncesinde tam bir fiziki muayene ve diğer tiroid hastalıkları açısından ayrıntılı laboratuvar değerlendirilmesi yapılmalıdır. Tüm tiroid nodüllerinin %10’undan daha azında kansere rastlanılmaktadır.

→ Tiroid kanseri risk faktörlerinden bazıları; 30 yaş altı ve 60 yaş üzeri olmak, fiziki muayenede sert ve fiske nodül olması, boyunda ve/veya diğer bölgelerde büyümüş patolojik lenf nodu bulunması, ailede tiroid kanseri bulunması sayılabilir.

→ Tiroid biyopsisi ince iğne aspirasyon biyopsisi şeklinde (İİAB) yapılmaktadır. Biyopsi işlemi günlük hastane rutininde kan alma ünitelerinde kullanılan basit plastik enjektörler ile yapılmaktadır. İşlemin boyundan yapılması hastaların korku yaşamasına sebep olabilmekle birlikte bu korku hastaların biyopsi işlemi ile ilgili yetersiz bilgiye sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Biyopsi işlemi tüm hazırlıklar ile birlikte yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

→ Tiroid biyopsisi sonrasında hastanın yapması gerekenler; biyopsi işlemi sırasında hissedilen ağrı anlık olup işlem sonrasında geçmektedir. Nadiren hastalarda hafif bir rahatsızlık hissi oluşabilir. İşlem sonrasında biyopsi yapılan bölgeye gazlı bez ile 20 dakika kadar baskı uygulamalıdır. Bu süre sonunda herhangi bir bandajlamaya gerek olmayıp biyopsi yapılan alana enfeksiyon açısından bir gün dikkat edilmesi uygun olacaktır.

→ Tiroid biyopsisi komplikasyonları nelerdir?
Biyopsi sonrası enfeksiyon, kist formasyonu, kanama vb. gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Ancak bu komplikasyonlar doğru teknik ve yaklaşım ile yapılan işlem sonrasında çok nadiren görülür.

* Online randevu formumuz aracılıyla ayrıntılı bilgi ve/veya randevu alabilirsiniz.